Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brama Europy

09 września 2006 | Polski oręż | RJ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Brama Europy Księstwo mołdawskie, zwane też z ruska hospodarstwem lub (w polskich źródłach) Województwem Mołdawskim, sąsiadowało z południowymi, ruskimi ziemiami Rzeczypospolitej. Obejmowało tereny między korytem Dniestru a dorzeczem Seretu, rozciągając się od Karpat do Morza Czarnego. Pierwsze informacje o tej krainie pochodzą dopiero z XIII wieku. Piotr Raresz (Petryła), hospodar mołdawski, z synem. Malowidło z cerkwi w Moldovita (c) ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI” Historyk, pracuje w filii Akademii Świętokrzyskiej w Piotrkowie Trybunalskim, redaktor Magazynu Historycznego „Mówią wieki” (c) ARCHIWUM „MÓWIĄ WIEKI”

Mołdawia padła łupem Tatarów podczas ich najazdu na Europę w 1241 roku, tego samego, który doprowadził do bitwy pod Legnicą. Ostatecznie Tatarów z Mołdawii w 1352 roku wyparł wojewoda węgierskiego wówczas Siedmiogrodu Andrzej Lackfy. Z zależności od Korony Świętego Stefana uwolnił te tereny władca (zwyczajowo noszący tytuł hospodara lub wojewody) Bogdan I. Mołdawia była już w średniowieczu jedną z kilku bram z Azji do Europy. Przez to czarnomorskie księstwo wiodły ważne szlaki handlowe: Droga Mołdawska, wiodąca z Kołomyi przez Suczawę na Bałkany i dalej Bliski Wschód, oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3937

Spis treści
Zamów abonament