Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każda nieobecność przesądza o zwolnieniu

26 lutego 2007 | Prawo | MG
źródło: Nieznane

RZECZPOSPOLITA CZYTELNIKÓW Nie każda nieobecność przesądza o zwolnieniu Na pytania czytelników dotyczące skutków nieobecności w pracy odpowiadał Sławomir Paruch, prawnik w kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak. Pensji nie ma, a pracować trzeba

Za styczeń firma nie wypłaciła mi wynagrodzenia. Firmowe konto jest puste, a szef tłumaczy, że musimy przetrwać tę trudną sytuację. Czy mogę nie przychodzić do pracy dopóki nie dostanę należnego wynagrodzenia? Mogłabym w tym czasie robić coś, z czego miałabym choćby małe pieniądze. Czy takie okoliczności usprawiedliwiają moją nieobecność w pracy?

W omawianym wypadku niewypłacanie wynagrodzenia stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy. Zainteresowany może zatem rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Nieprzychodzenie jednak nie jest dobrym rozwiązaniem. W sytuacji, w której zatrudniony nie otrzymuje wynagrodzenia, przepisy nie przewidują odmowy wykonywania pracy.

Niesłusznie aresztowanego trzeba zatrudnić ponownie

Od 23 stycznia 2007 r. pracownik nie przychodzi do pracy. Poinformował pracodawcę, że został tymczasowo aresztowany i przebywa w areszcie śledczym. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy mamy prawo go zwolnić dyscyplinarnie?

Jeżeli pracownik został tymczasowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4077

Spis treści
Zamów abonament