Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez sprzymierzeńców?

18 listopada 1995 | Plus Minus | MK

Doktryna obronna Trzeciej Rzeczypospolitej

Bez sprzymierzeńców?

Maciej Kuczyński

W artykule "Czy Polskę stać na nowoczesną armię" ("Plus Minus" nr 32 "Rzeczpospolita" nr 187 z 12--15 sierpnia 1995 r. ) pułkownik Stanisław Dronicz stwierdził, że Polski nie stać, i w ciągu najbliższych 10--15 lat stać nie będzie, na utworzenie nowoczesnej, silnie uzbrojonej armii. Oznacza to, że w otwartym starciu zbrojnym nie jesteśmy i nie będziemy w stanie odeprzeć ataku armii Rosji, kraju, który jako jedyny może zagrozić Polsce w przewidywalnej przyszłości. Według niego, opanowanie Polski przez napastnika zajęłoby najwyżej 20 dni, prawdopodobnie nawet mniej. Wobec tak katastrofalnego stanu obronności Polski autor nie widzi innych rozwiązań poza zmniejszeniem ilościowym armii w celu lepszego wyposażenia jej w nowoczesną broń i ożywienia działalności organizacji paramilitarnych, które miałyby organizować przyszły opór w okupowanym kraju.

Na artykuł ten odpowiedział Romuald Szeremietiew ("Czy Polska może się obronić? ", "Plus Minus" nr 35 "Rzeczpospolita" nr 203 z 2--3 września 1995 r. ) nie zgadzając się z konkluzjami pułkownika Dronicza. Były wiceminister ON stwierdził, że jest możliwe stworzenie nowoczesnej armii, nie jest konieczne zmniejszanie jej stanu liczebnego, można natomiast utworzyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 621

Spis treści
Zamów abonament