Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długa droga restrukturyzacji

04 stycznia 1996 | Ekonomia | BC

Belgijskie zmagania z górniczymi regionami

Długa droga restrukturyzacji

W ciągu ostatnich 10 lat Belgia musiała poradzić sobie z problemem znalezienia pracy dla 9 tysięcy górników. Decyzja o likwidacji deficytowego górnictwa belgijskiego była nieodwołalna. Ostatnią kopalnię zamknięto w 1992 roku, o cztery lata wcześniej niż pierwotnie planowano. Chodziło teraz o to, jak bezboleśnie przekwalifikować górników lub zapewnić im inną pracę, a także o znalezienie sposobu na ożywienie gospodarcze regionu, żyjącego do tej pory niemal tylko z węgla. O ile wielkim wysiłkiem finansowym kraju i dzięki pomocy Wspólnoty Europejskiej udało się spełnić postulaty związkowców i zapewnić górnikom byt, o tyle mimo ogromnych wysiłków i setek milionów franków do dzisiaj nie udało się skuteczne ożywić gospodarki regionu.

Podobieństwa do sytuacji belgijskiej są w Polsce oczywiste, bo natura problemów jest ta sama. W Polsce nie zamierza się likwidować górnictwa, przeciwnie, wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 5 lat będzie się w nie wpompowywać 80 bln starych zł. Nawet jednak obrońcy górnictwa przyznają, że niektóre kopalnie trzeba będzie zamknąć i zmniejszyć ztrudnienie o ok. 90 tys. osób, czyli dziesięć razy więcej niż w Belgii w latach 80. Nawet jeśli blisko 50 tys. polskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 637

Spis treści
Zamów abonament