Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie widać i nie czuć

26 stycznia 1996 | Nauka i Technika | KF

Syndrom toksycznych pomieszczeń

Nie widać i nie czuć

Krystyna Forowicz

Naukowcy obliczyli, że przeciętnie w każdym domu wyodrębnić można od 30 do 50 tys. środków chemicznych -- preparatów czyszczących, klejów i farb, lakierów imateriałów izolacyjnych, wykładzin i tapet. Na skutki stosowania materiałów chemicznych, często wbrew zaleceniom producentów, nie trzeba długo czekać. Pierwsze objawy to bóle głowy.

Nadmiar chemii w domu nie jest tylko naszym -- polskim problemem. Raporty naukowców angielskich, amerykańskich i niemieckich coraz częściej poświęcone są Building Sickness Syndrome -- zagrożeniu, którego nie widać, nie czuć, a które swój początek ma w naszych domach.

W Polsce problem zauważono już w latach 70. Wówczas roczniki "Psychiatrii Polskiej" przedstawiły po raz pierwszy opis encefalopatii u sześcioosobowej rodziny w następstwie przewlekłego zatrucia chlorowcopochodnymi węglowodorów aromatycznych wydzielających się z impregnatów do drewna obecnych w jednym z mieszkań w Trójmieście.

W połowie lat 70. gdański Sanepid zwrócił uwagę na jakość materiałów budowlanych, mebli, sprzętu domowego. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 657

Spis treści
Zamów abonament