Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powstańcze wystrzały milczą nad Pilicą

17 lipca 2008 | Życie Warszawy | Jolanta Gajda-Zadworna
Zrujnowana Warszawa z filmu Romana Polańskiego “Pianista” w całości powstała w wielkich studiach berlińskiej wytwórni Babelsberg
źródło: Życie Warszawy
Zrujnowana Warszawa z filmu Romana Polańskiego “Pianista” w całości powstała w wielkich studiach berlińskiej wytwórni Babelsberg
Wizualizacja pierwszych obiektów na terenie miasteczka filmowego w Nowym Mieście nad Pilicą
źródło: Archiwum
Wizualizacja pierwszych obiektów na terenie miasteczka filmowego w Nowym Mieście nad Pilicą

Polskie Hollywood miało ruszyć tego lata w Nowym Mieście nad Pilicą. 79 km od Warszawy. Chwalony projekt miasteczka filmowego został jednak poddany ostrej krytyce, a jego realizacja wstrzymana. Czy dlatego, że rośnie mu konkurencja m.in. w Łodzi i we Wrocławiu?

Do wejścia w odtworzone ruiny powstańczej stolicy szykowały się trzy ekipy. Tzw. zdjęcia uciekające, czyli wyprzedzające pierwszym klaps, były możliwe dzięki gospodarskiemu pomysłowi: jeszcze przed oficjalnym otwarciem miasteczka na jego terenie miała powstać jedna dekoracja, wspólna dla kilku wojennych produkcji.

W kwartały zniszczonego miasta wejście planowali Dariusz Gajewski i Juliusz Machulski – reżyserzy filmów o Powstaniu Warszawskim, realizowanych na podstawie zwycięskich pokonkursowych scenariuszy: „Ostatniej niedzieli” i „1944 Warszawa”. Planowano też nakręcenie scen do rozciągniętego w czasie filmu Machulskiego „Kurier z Warszawy” o Janie Nowaku-Jeziorańskim.

Na ekipy, poza ruinami, miał także czekać zakład budowy dekoracji, działający w zaadaptowanym na ten cel hangarze.

Skąd taki obiekt znalazł się na terenie przyszłej bazy producencko-filmowej?

Plan w połowie drogi

Nowe Miasto nad Pilicą wybrano nie tylko z powodu położenia – między Warszawą (79 km od stolicy) a Łodzią, czyli dwoma wciąż największymi centrami filmowymi Polski.

Teren, liczący 680 ha, należy do dawnej jednostki wojskowej. W większości jest niezabudowany (20 ha stanowią lasy), ale ma solidną infrastrukturę: drogi, kanalizację, elektryczność (z dodatkowymi – niezależnymi od sieci miejskiej – agregatami), pas startowy dla dużych samolotów, a na obrzeżach budynki po koszarach. Z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8067

Spis treści
Zamów abonament