Miłe ciepło gwiazd

12 sierpnia 2008 | Sport | Stefan Szczepłek
Brazylijczyk Rivaldo strzelił w Krakowie dwa gole. Z prawej bramkarz Artur Sarnat i Bogdan Zając
autor zdjęcia: BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI

Jutro Wisła wystąpi na Camp Nou. Jeśli osiągnie dobry wynik tam i za dwa tygodnie w Krakowie, awansuje do Ligi Mistrzów. Problem polega na tym, że polska drużyna z Barceloną nigdy nie wygrała

Bilans jest fatalny. W dziesięciu meczach Barcelona odniosła siedem zwycięstw, trzy mecze zakończyły się remisami.

To mniej więcej tak jak w spotkaniach polskiej reprezentacji z Niemcami. Ten stan trwa od 38 lat.

Jako pierwszy pecha miał GKS Katowice w roku 1970. Powstał zaledwie sześć lat wcześniej i nie zaliczał się do potentatów. Barcelona wtedy też niby nie, ale na Polaków była wystarczająco dobra. 0:1 na Śląsku, 2:3 na Camp Nou, gdzie do przerwy Katowice prowadziły 2:0!

Biały szatan

18 lat później dwie najlepsze polskie drużyny wylosowały najlepsze hiszpańskie. Górnik Zabrze trafił na Real Madryt prowadzony przez Leo Beenhakkera, a Lech Poznań na Barcelonę prowadzoną przez Johana Cruyffa. Gwiazdy Barcelony znał cały świat. W bramce grał Andoni Zubizarreta, w pomocy Jose Maria Bakero, w ataku Julio Salinas, Aitor Beguiristain, a przede wszystkim Anglik Gary Lineker, król strzelców na meksykańskim mundialu, który odbywał się dwa lata wcześniej.

Kiedy drużyna z takimi zawodnikami w 25. minucie na swoim stadionie strzeliła gola z...