Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ropa tanieje. Co dalej?

12 sierpnia 2008 | Ekonomia | Alfred Bieć
Alfred Bieć
źródło: Rzeczpospolita
Alfred Bieć
Skumulowana luka podażowa
źródło: Rzeczpospolita
Skumulowana luka podażowa

W ostatnim tygodniu lipca ceny ropy na światowych rynkach zaczęły spadać. Jakie to będzie miało konsekwencje dla gospodarki światowej i polskiej – zastanawia się ekspert Parlamentu Europejskiego, ekonomista SGH

Czy wysokie ceny i kryzys na rynkach finansowych doprowadzą do stagflacji? Czy gospodarka Chin odczuje wzrost ceny ropy? Na jakim poziomie i kiedy ustali się cena równowagi tego surowca? Nim przejdziemy do odpowiedzi na te pytania, zastanówmy się, co spowodowało tak gwałtowny wzrost cen ropy naftowej.

Dlaczego rosły ceny

Wielu wyraża pogląd, że ceny ropy rosły ze względu na spekulacje tym towarem. Inni twierdzą, że kończą się rezerwy naturalne tego surowca. Jeszcze inni, że słaby dolar jest przyczyną wzrostu cen ropy, ponieważ eksporterzy ropy koszty związane z wydobyciem ponoszą w walucie krajowej, której otrzymują mniej ze względu na słabego dolara. Muszą więc podnosić ceny ropy, żeby pokryć koszty jej wydobycia. Są i tacy, którzy widzą problem w niewystarczających zdolnościach przesyłowych ropy. Każde z tych wyjaśnień zawiera jakąś cząstkę prawdy, z wyjątkiem tezy o kończących się zasobach – obecne udokumentowane rezerwy są bowiem dwa razy wyższe od tych z roku 1980.

Weźmy pod uwagę na przykład spekulacje ropą. Nie biorą się one z niczego. Potrzebny jest jakiś impuls do zakupów spekulacyjnych, przekonanie, że kupując ropę dzisiaj, a sprzedając jutro, da się zarobić. Podobnie jest z argumentem o słabym dolarze: wielu eksporterów ropy swoje waluty krajowe ma sztywno związane z dolarem. Wobec tego nie ma tam bezpośredniego przełożenia na ilość waluty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8089

Spis treści
Zamów abonament