Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Książka na nowe czasy

18 października 2008 | Plus Minus | Piotr Skwieciński
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Czy polskość i polski patriotyzm, przez wieki korzystające ze zrostu z katolicyzmem, przetrzymają jego znaczące osłabienie?

„Kinderszenen” Jarosława Rymkiewicza uważam za książkę wybitną i potrzebną. A zarazem – paradoksalnie – dzieło to wzbudza mój gwałtowny sprzeciw.

Sprzeciw odmienny od sprzeciwu publicystów, których negatywne emocje wzbudza rzekome wskrzeszanie przez Rymkiewicza „etosu plemiennego”. To nie etos plemienny. To po prostu polski patriotyzm w jednej z jego mniej klasycznych wersji.

Rymkiewicz jako backup

Bo wbrew temu, co z różnych pozycji ideowych sugeruje wielu krytyków Rymkiewicza, chrześcijańska wersja polskiego patriotyzmu nigdy nie była jedyną. Obok niej istniała radykalnie narodowa wizja wczesnego Dmowskiego, istniała wersja niepodległościowego socjalizmu, istniał wreszcie bardzo daleki od chrześcijaństwa patriotyzm Zbigniewa Herberta wołającego do bojowników o wolność, by szli po ostatnią nagrodę – runo nicości. Ale, oczywiście, niemal bezwzględnie dominowała wersja chrześcijańska.

Tydzień temu w „Plusie Minusie” Paweł Lisicki dał wyraz przekonaniu, że „Rymkiewicz wyraża polskie doświadczenie oporu i walki o niepodległość w języku niemieckiego nihilizmu”, i pytał, „czy polskość da się w taki sposób ująć”. Myślę, że to pytanie arcyważne, i że powinniśmy sobie życzyć, aby odpowiedź na nie wypadła pozytywnie.

Bo – niezależnie od tego, jaki jest nasz osobisty stosunek do religii – musimy stwierdzić, że Polska powoli, ale konsekwentnie się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8146

Spis treści
Zamów abonament