Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadal odbiegamy od standardów

10 kwietnia 1996 | Ekonomia | CW

Autonomia banku centralnego w Polsce i w innych krajach

Nadal odbiegamy od standardów

Cezary Wójcik

W ostatnich tygodniach, w trakcie prac parlamentarnych nad projektem ustawy o Narodowym Banku Polskim, na nowo rozgorzała dyskusja na temat zakresu autonomii, jaką powinien mieć bank centralny, wyrażającą się stopniem jego niezależności od rządu, parlamentu i innych organów władzy. Jest to problem szczególnie ważny, gdyż od tego jak skuteczny w swoich działaniach będzie bank centralny zależeć będzie w znacznym stopniu przyszła sytuacja gospodarcza kraju.

W trakcie prac trzeba mieć także na względzie perspektywę przystąpienia naszego kraju do Unii Gospodarczej i Walutowej, co oznacza konieczność dostosowania polskiego systemu bankowego do standardów obowiązujących w krajach zintegrowanych oraz do wymogów określonych w traktacie z Maastricht. W tym kontekście pożyteczne wydaje się spojrzenie na rozwiązania przyjęte w krajach Wspólnoty, a w szczególności na Deutsche Bundesbank, który uważany jest za pierwowzór Europejskiego Banku Centralnego.

Argumenty za i przeciw

Można wymienić kilka często używanych argumentów za silną autonomią banku centralnego. Pierwszy z nich to przede wszystkim konieczność odizolowania banku od decyzji politycznych. Chodzi tu m. in. o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 721

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament