Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wniosek o urlop nie zawsze na piśmie

04 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Pracownica wracająca z urlopu macierzyńskiego ma prawo od razu pójść na urlop wypoczynkowy. To szczególny przypadek, gdy szef nie ma wpływu na to, kiedy podwładny korzysta z prawa do wakacji

Zasada jest bowiem taka, że co prawda każdy pracownik ma prawo do corocznego nieprzerwanego i odpłatnego wypoczynku, ale to nie on sam decyduje, kiedy wybierze się na wczasy.

Nie zawsze zgodnie z planem

Termin, w którym zatrudniony będzie regenerował siły i odpoczywał od pracy, musi zostać uzgodniony z pracodawcą. Dzieje się tak dlatego, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Tak wynika z art. 163 § 1 kodeksu pracy (k.p.). Plan taki ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planem urlopów nie obejmuje się natomiast części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672, czyli na żądanie.

Z reguły pracodawca nie jest zatem związany wnioskiem pracownika dotyczącym urlopu wypoczynkowego – wolnego udziela wówczas, gdy jest to dla niego dogodne. Inaczej będzie, gdy wniosek pochodzi od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8387

Spis treści
Zamów abonament