Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdyby wróżka była konserwatorem

26 kwietnia 1996 | Nauka i Technika | KK

Gdyby wróżka była konserwatorem

Gdyby zorganizowano mistrzostwa świata w konserwacji zabytków, niewykluczone, że zwyciężyłaby Polska, w każdym razie polscy konserwatorzy należą do najlepszych. Jedną z najciekawszych polskich pracowni konserwatorskich, w gdańskim Centralnym Muzeum Morskim, kieruje Maria Dyrka:

Czym się różni praca konserwatora nautologicznego od konserwatora, powiedzmy, w Muzeum Narodowym w Krakowie?

Przedmiotem mojej pracy są obiekty, które przez stulecia leżały na dnie mórz, oceanów czy jezior, czyli mówiąc najkrócej -- pochodzące ze środowiska wodnego. Praca konserwatora zabytków nautologicznych, jak również konserwatora dzieł sztuki, oprócz zdolności manualnych, wymaga ogromnej cierpliwości i wiedzy. My wszyscy, konserwatorzy, jesteśmy lekarzami zabytków. Różni nas tylko charakter, pochodzenie i środowisko, w jakich przebywały zabytki. Konserwator z Krakowa i z Gdańska, obaj leczą zabytki z ran zadanych przez człowieka, czas i środowisko....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 736

Spis treści
Zamów abonament