Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorstwo można sprzedać z długami lub bez

25 marca 2010 | Dobra firma | Jarosław Sekita

Sprzedając przedsiębiorstwo, co do zasady zbywca nie pozbywa się długów. W umowie z nabywcą można jednak postanowić, że tak się stanie. Jakie są tego skutki podatkowe dla obu stron transakcji?

Jedynie do 24 września 2003 r. pojęcie przedsiębiorstwa obejmowało (zgodnie z art. 551 pkt 5 kodeksu cywilnego) również „zobowiązania i obciążenia, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa”.

Obecna definicja przedsiębiorstwa takiego zapisu nie zawiera, a zobowiązania nie są składnikiem przedsiębiorstwa. Sprzedaż lub inna forma zbycia przedsiębiorstwa nie oznacza więc zmiany dłużnika.

Choć długi nie są zbywane wraz z przedsiębiorstwem, nabywca majątku przejmuje jednak odpowiedzialność (współodpowiedzialność) za zobowiązania zbywcy względem jego wierzycieli. Wynika to z art. 554 k.c.

Zgodnie z tym przepisem nabywca przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o nich, mimo zachowania należytej staranności.

Odpowiedzialność nabywcy ogranicza się do wartości nabytego przedsiębiorstwa według stanu w chwili nabycia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela. Nie można jej bez zgody wierzyciela wyłączyć ani ograniczyć.

Art. 554 k.c. ustanawia zasadę współodpowiedzialności zbywcy i nabywcy przedsiębiorstwa w stosunku do osób trzecich (wierzycieli zbywcy). Nie oznacza on, że z mocy prawa następuje przejęcie długów przez nabywcę od sprzedawcy (wejście w jego miejsce jako dłużnika).

Rozszerza jedynie krąg osób odpowiedzialnych względem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8582

Spis treści
Zamów abonament