Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie drogie surfowanie

25 marca 2010 | Teleinformatyka | Tomasz Boguszewicz
Miesięczna cena 1 megabita na sekundę w Polsce w przypadku łączy stacjonarnych należy do najwyższych w Europie.  Sieć mobilna jest tańsza. Dzieje się tak dzięki wysokim maksymalnym prędkościom w branych pod uwagę ofertach (21 Mb/s).  Realnie osiągane prędkości to ok. 2-5 Mb/s. Wskaźnik cenowy powstał przez podzielenie ceny 1 Mb/s przez PKB per capita  (w euro) w danym kraju w 2009 r. i pomnożenie uzyskanej liczby przez milion.
źródło: Rzeczpospolita
Miesięczna cena 1 megabita na sekundę w Polsce w przypadku łączy stacjonarnych należy do najwyższych w Europie. Sieć mobilna jest tańsza. Dzieje się tak dzięki wysokim maksymalnym prędkościom w branych pod uwagę ofertach (21 Mb/s). Realnie osiągane prędkości to ok. 2-5 Mb/s. Wskaźnik cenowy powstał przez podzielenie ceny 1 Mb/s przez PKB per capita (w euro) w danym kraju w 2009 r. i pomnożenie uzyskanej liczby przez milion.

Polacy, Duńczycy i Węgrzy płacą najwięcej za dostęp do sieci

Im bardziej rozwinięty i konkurencyjny rynek telekomunikacyjny, tym niższe ceny oferowanych usług stacjonarnych – taka prawidłowość wyłania się z danych na temat cen łączy internetowych w wybranych europejskich krajach. „Rz” porównała, ile trzeba zapłacić za jeden megabit przepływności łącza internetowego, czyli podstawową jednostkę miary jego prędkości. Choć brak jest oficjalnej definicji łącza szerokopasmowego, to przyjmuje się, że taka prędkość transmisji umożliwia swobodne korzystanie z usług multimedialnych.

Różnice w zamożności

W przypadku domowego łącza stacjonarnego 1 Mb/s najmniej kosztuje w Wielkiej Brytanii – nieco powyżej 1,3 euro miesięcznie. Relatywnie mało, choć już wyraźnie więcej niż 2 euro miesięcznie za 1 Mb/s trzeba zapłacić w Austrii, Czechach i w Rumunii.

59 proc.

polskich gospodarstw domowych w 2009 r. miało dostęp do sieci (wg Eurostatu)

Warto jednak porównać, jak stawki te mają się do siły nabywczej obywateli tych krajów. W Austrii stosunek ceny stacjonarnego 1 Mb/s w stosunku do rocznego PKB per capita jest ponad trzy razy niższy niż w Rumunii. W Polsce ten wskaźnik jest aż ośmiokrotnie gorszy niż w Austrii. Niewiele płacimy za Internet, ale niewiele też zarabiamy.

Niskie ceny jednego megabita na danych rynkach wynikają zwykle z dobrze rozwiniętej w tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8582

Spis treści
Zamów abonament