Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O nieważności decyduje stopień naruszenia prawa

25 marca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Uchwała rady lub zarządzenie wójta sprzeczne z prawem są nieważne. O nieważności tych aktów orzekają wojewoda albo regionalna izba obrachunkowa, wydając w tej sprawie rozstrzygnięcie nadzorcze

Stwierdzenie nieważności uchwały lub zarządzenia wydanego przez gminne organy jest podstawowym środkiem nadzorczym przewidzianym w przepisach rozdziału 10 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst. jedn. DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm., dalej – u.s.g.).

Badaniu przez wojewodę, a w zakresie spraw finansowych przez regionalne izby obrachunkowe podlegają wszystkie uchwały i zarządzenia, jakie są wydawane przez radę gminy albo wójta (burmistrza, prezydenta miasta), a nie tylko te akty, które są zaliczane do prawa miejscowego (zawierające powszechnie obowiązujące normy prawne).

To, że procedurą nadzoru objęte są wszystkie uchwały i zarządzenia wydawane przez gminne organy, potwierdził Trybunał Konstytucyjny, który w uchwale z 27 września 1994 r. podkreślił, że czynności związane z wykonywaniem praw majątkowych gminy także stanowią działalność gminną i są nadzorowane na zasadach ogólnych ustanowionych w przepisach rozdziału 10 u.s.g., jeżeli tylko nadano im formę aktów administracji.

Do takich aktów Trybunał Konstytucyjny zalicza także uchwały rady gminy odnoszące się do spraw majątkowych, które stanowią upoważnienie dla organu wykonawczego gminy do złożenia cywilnoprawnego oświadczenia woli.

W ocenie Trybunału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8582

Spis treści
Zamów abonament