Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skazani na rzetelność

31 maja 1996 | Media, Internet | MC

Fenomen prasy sublokalnej

Skazani na rzetelność

Marek Chądzyński

Czasopisma, których zasięg nie przekracza terenu jednego województwa, docierające do mieszkańców jednego miasta, gminy, dekanatu lub parafii -- oto definicja prasy sublokalnej opracowana przez Ośrodek Badań Prasoznawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ośrodek szacuje, że w Polsce ukazuje się około 1200 tytułów tego typu wydawnictw.

Fenomen prasy lokalnej, bo tak określają to zjawisko prasoznawcy, związany jest z odrodzeniem się po 1989 roku samorządów lokalnych.

W czasie pierwszych wolnych wyborów do samorządów gmin, w roku 1990, gazety sublokalne rosły jak grzyby po deszczu. Były to przede wszystkim biuletyny wyborcze i wydawnictwa komitetów obywatelskich, które albo przestały się ukazywać po wyborach, albo przekształciły się w tzw. prasę samorządową, czyli gazety, przy wydawaniu których duży udział ma lokalna władza.

Po długiej przerwie

Prasa sublokalna obecna była w Polsce już w o kresie dwudziestolecia międzywojennego -- nazywano ją wtedy prasą prowincjonalną. Przed wybuchem wojny, w 1939 roku, ukazywało się około 600 tytułów -- 20 procent tych czasopism wydawały mniejszości narodowe. Włodzimierz Chorązki w swoim "Obrazie niezależnej prasy lokalnej w Polsce w I połowie 1994...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 767

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament