Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim wybierzesz, dobrze się zastanów

22 lipca 2010 | Gazeta prawa i podatków | Agnieszka Smolarczyk
źródło: Rzeczpospolita

Nazwa firmy powinna się dostatecznie odróżniać od nazw innych przedsiębiorców działających na tym samym rynku, a jednocześnie nie może wprowadzać w błąd. Decyzja o tym, jak będzie brzmiała, nie jest łatwa

Co więcej, przedsiębiorca musi podjąć ją już na etapie rejestracji. Dlaczego tak wcześnie? Bo musi się nią posługiwać przy załatwianiu formalności związanych z jej uruchomieniem, czyli w urzędach, sądach, rejestrach. Nazwę, pod jaką chcemy funkcjonować na rynku, musimy ujawnić w gminnej ewidencji czy w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Nie ma dowolności

Myliłby się ten, kto by sądził, że można wybrać dowolną nazwę i funkcjonować na rynku. Nazwa nie może być obraźliwa ani wulgarna. I nie dlatego, że zabraniają tego przepisy. One o tym nie mówią. Natomiast na etapie rejestracji nazwy mogłoby się okazać, że urząd jej nam odmówi. Ponieślibyśmy wtedy niepotrzebne koszty, których można było uniknąć.

Nazwa firmy to też ważna informacja z punktu widzenia naszych klientów. Jeśli dobrze się kojarzy, klient będzie sądził, że może oczekiwać profesjonalnego podejścia. Gdy wywołuje negatywne skojarzenia, może się okazać, że nie będziemy mieli wystarczającej ilości zamówień i interes trzeba będzie zwinąć. Dlatego zanim wybierzemy nazwę, spróbujmy poznać oczekiwania klientów. Dobrze dobrana nazwa to połowa sukcesu.

Są regulacje kodeksowe

Decydując o tym, jak nazwiemy firmę, nie zapominajmy też o przepisach kodeksu cywilnego. Sporo możemy się z nich dowiedzieć. Mówią, że firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8680

Spis treści
Zamów abonament