Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska mocarstwowa?

05 października 2010 | Publicystyka, Opinie | Piotr Winczorek
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Polityka państwowa pozbawiona ambicji jest szkodliwa z punktu widzenia dalekosiężnych interesów narodu. Ambicje te jednak nie powinny być wygórowane – pisze publicysta

Jedną z najbardziej popularnych koncepcji politycznych okresu międzywojennego w naszym kraju była idea Polski mocarstwowej. Do jej zwolenników należeli ludzie różnych obozów: od piłsudczyków przez konserwatystów do narodowo-katolickiej prawicy.

Nic też dziwnego, że treści, jakie przypisywano hasłu Polski mocarstwowej, były rozmaite. Wspólny był wszakże jego podstawowy trzon.

Autoiluzja II RP

Polska jest państwem, a Polacy narodem, który ze względu na swoje położenie w Europie, liczebność, potencjał gospodarczy i militarny oraz dokonania cywilizacyjne zasługuje na stałą obecność w, jak to wówczas określano, koncercie wielkich mocarstw, a przynajmniej na to, by przewodzić państwom i narodom położonym między Bałtykiem a Morzem Czarnym.

Niektórzy co bardziej zapalczywi zwolennicy tej idei wysuwali nawet postulaty, dziś zupełnie nie do pomyślenia, by Polska żądała kolonii (pamiętacie Ligę Morską i Kolonialną?) kosztem, na przykład, dawnych posiadłości niemieckich w Afryce. Myślenie takie, choć już w owym czasie rażące brakiem realizmu, odpowiadało zapotrzebowaniu pewnych środowisk społecznych wyczulonych na imponderabilia narodowe i wierzących w sprawczą moc silnego, autorytarnego państwa.

W czasie poprzedzającym wybuch wojny twierdzenie, że Polska zajmuje pozycję mocarstwową, stało się ważnym elementem oficjalnej ideologii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8744

Spis treści
Zamów abonament