Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To nie jest recepta na pewny zysk

07 października 2010 | Moje pieniądze | Natalia Chudzyńska-Stępień
Porównanie średnich wyników różnych grup funduszy
źródło: Rzeczpospolita
Porównanie średnich wyników różnych grup funduszy
Ile można było zarobić
źródło: Rzeczpospolita
Ile można było zarobić

Fundusze aktywnej alokacji i absolutnej stopy zwrotu miały zarabiać w każdej sytuacji rynkowej. I to nieźle. Niestety, tylko niektóre zdały egzamin. Reszta podczas bessy przynosi straty, a w dobrych czasach wypada nie lepiej niż fundusze obligacji

Zarówno fundusze absolutnej stopy zwrotu (absolute return), jak i aktywnej alokacji (ich polityka inwestycyjna jest bardzo podobna, więc można je wrzucać do wspólnego worka) miały być antidotum na wahania giełdowej koniunktury. Miały przynosić stabilne zyski – kilkanaście, a nawet ponad dwadzieścia procent rocznie – niezależnie od tego, czy ceny akcji idą w górę, czy w dół. Podczas hossy mogły być trochę słabsze od funduszy akcji ze względu na niższe ryzyko podejmowane przez zarządzających.

Ostatnie dwa lata przyniosły wysyp tego typu produktów. Praktycznie każde TFI ma teraz taki fundusz w swojej ofercie. Aktywna alokacja pojawiała się jeszcze przed ostatnią bessą. Natomiast w ostatnim czasie zapanowała moda na produkty absolute return. Powstały towarzystwa wyspecjalizowane tylko w takich strategiach, np. AgioFunds TFI oraz Altus TFI. Wciąż ich przybywa. Jeszcze w tym roku ma np. wystartować Provide TFI.

Słabsze niż akcyjne

Czy fundusze absolute return i aktywnej alokacji spełniają oczekiwania? Niestety, tylko niektóre, za to te najlepsze aż z naddatkiem. Dlatego warto uważnie wybierać tego typu produkt. Należy prześledzić historyczne wyniki i zapoznać się ze strategią inwestycyjną wybraną przez zarządzających.

Okazuje się, że gdy na giełdzie mamy do czynienia ze wzrostem lub stabilizacją kursów, wyniki inwestycyjne takich funduszy są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8746

Spis treści
Zamów abonament