Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż udziału w nieruchomości jest dostawą czy usługą?

07 października 2010 | Dobra firma

Od kilkunastu lat nie ma zgodności co do tego, czy zbycie udziału w nieruchomości należy traktować na równi ze sprzedażą towaru (nieruchomości), czy też jako sprzedaż praw, a tym samym usługę w rozumieniu ustawy o VAT

W konsekwencji są problemy z opodatkowaniem takich transakcji VAT oraz podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Wejście w życie 1 maja 2004 r. nowej ustawy o VAT (z 11 marca 2004 r.) ożywiło spory w tym zakresie, w związku ze zmianą definicji usługi i koniecznością dostosowania polskich regulacji do dyrektywy VAT.

Jaka różnica

Jeśli przyjąć, że zbycie udziału to dostawa towaru (nieruchomości), to zarówno przed, jak i po 1 maja 2004 r. transakcja taka powinna podlegać VAT według stawki 22 proc. lub zwolnieniu z opodatkowania, jeśli zachowano przewidziane dla zwolnienia warunki.

Z kolei jeśli przychylić się do stanowiska, że zbycie udziału to zbycie prawa majątkowego, to na gruncie starej ustawy o VAT (z 8 stycznia 1993 r.) sprzedaż taka nie powinna była w ogóle podlegać VAT (nie mieściła się bowiem w definicji towaru ani usługi), po 1 maja 2004 r. podlegałaby wyłącznie opodatkowaniu stawką w wysokości 22 proc., a zastosowanie zwolnienia z VAT nie byłoby możliwe.

Jeśli chodzi o PCC, zastosowanie mogłaby znaleźć stawka 2 proc. (jak do sprzedaży nieruchomości) lub stawka 1 proc. (jak do zbycia prawa majątkowego).

Niejasne przepisy

Ustawa o VAT mówi, że towarami są m.in. „budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług” oraz że pod pewnymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8746

Spis treści
Zamów abonament