Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jacek Czayka

22 lipca 1996 | Ekonomia | AK

Sylwetki biznesu

Jacek Czayka

Karierę w branży rozpoczął po studiach na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej, w 1958 r. Zaczął pracować w Rucianem-Nidzie w Zakładach Płyt Pilśniowych. Była to pierwsza w Polsce montowana fabryka płyt. Później został przeniesiony, na stanowisko głównego mechanika, do podobnego zakładu w Szczecinku, gdzie pracował do 1970 roku. Następnie był dyrektorem Zakładów Przemysłu Płyt i Sklejek w Koniecpolu, a od 1974 r. -- w Karlinie. Tu pozostał do dziś, z kilkunastoletnią przerwą, kiedy był wicewojewodą i wojewodą w Koszalinie. Po zakończeniu pracy w administracji państwowej przeszedł na emeryturę.

Zawiesił ją, gdy w 1992 roku zaproponowano mu prezesurę w nowo powstałej spółce Alpex-Karlino, która powstała po likwidacji państwowego przedsiębiorstwa. Zakłady, które pod koniec lat osiemdziesiątych rozpoczęły modernizację parku maszynowego, weszły wgospodarkę rynkową z nie spłaconymi kredytami, wpadając -- podczas terapii szokowej planu Balcerowicza -- w pętlę zadłużenia. Zabrakło pieniędzy, załoga ogłosiła strajk, produkcja została przerwana, przedsiębiorstwo postawiono w stan likwidacji. Dług wynosił ok. 16 mln zł, na które czekało prawie 300 wierzycieli.

Mówi, że firma miała szczęście. Po pierwsze, otrzymała rozsądnego likwidatora, i po drugie -- równie rozsądni i podatni na argumenty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Brak okładki

Wydanie: 811

Spis treści

Sport

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament