Luka pokoleniowa
Sport i reszta
Luka pokoleniowa
Andrzej Ziemilski
Model osiedla mieszkaniowego sprzed pół wieku był pomyślany następująco: w budynku wielopiętrowym należało pomieścić dużo małych i tanich mieszkań, owych słynnych M 1, M 2, M 3. .. W piwnicy zainstalowano dodatkowo mały schron atomowy, na wypadek wojny następnej. Szybko i wstydliwie wycofano się z tego na rzecz kolektywnej pralni i indywidualnych komórek na węgiel, sanki itp. Na rowery już zabrakło miejsca.
Blok miewał kilka klatek schodowych. Dla oszczędności wszystkie partery zapełniały mieszkania. Kilka przyległych bloków zwano "blokowiskiem". Ta wzgardliwa nazwa mówi sama za siebie. Na obrzeżu blokowisk mieściły się w"pawilonach" sklepy: nieliczne, raczej ze skąpą podażą elementarnych wyrobów. Pośród blokowisk -- a więc względnie bezpiecznie lokowano przedszkole z ogródkiem dla dzieci. Piłka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta