Kodeks pracy po zmianach
Dni wolne w 1997 r.
Kodeks pracy po zmianach
Od 1 stycznia 1997 r. każdy pracownik, poza zatrudnionym przy pilnowaniu, bez względu na rodzaj zakładu pracy czy sektor własności, ma prawo do 39 (co najmniej) dodatkowych dni wolnych od pracy.
Każdy pracodawca ustali je samodzielnie. Zatrudniający nie mniej niż pięciu pracowników uczyni to w regulaminie pracy lub w układzie zbiorowym pracy.
Zmienione przepisy kodeksu pracy dotyczące czasu pracy (dział VI) wchodzą w życie 1 stycznia 1997 r. (Dz. U. nr 24, poz. 110) . Nie przewidują one przepisów wykonawczych, zatem w zakresie powszechnej regulacji czasu pracy od przyszłego roku obowiązywać będą wyłącznie przepisy k. p. Tym samym przestanie istnieć rozporządzenie Rady Ministrów z 23 grudnia 1989 r. w sprawie czasu pracy w zakładach pracy (Dz. U. z 1991 r. nr 117, poz. 511 ze zm. ).
Nowy art. 139 k. p. dopuszcza pracę
w niedziele i święta w następujących sytuacjach:
1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej dla ochrony życia lub zdrowia ludzkiego albo dla ochrony mienia lub usunięcia awarii,
2) w ruchu ciągłym,
3) w czterobrygadowej lub podobnej organizacji pracy,
4) w grupowej organizacji pracy, 5) przy niezbędnych remontach, 6) w transporcie i komunikacji, 7) w zakładowych strażach pożarnych, 8) przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta