Ci wspaniali naukowcy i ich pośrednicy
Ci wspaniali naukowcy i ich pośrednicy
Rozmowa z dr Stanisławem Latkiem, dyrektorem departamentu ds. upowszechnienia informacji w Państwowej Agencji Atomistyki
W Genewie w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) odbyła się konferencja na temat nauki w mediach. Brał pan udział w tym spotkaniu, o czym mówiono?
Mówiono o związkach nauki z mass mediami, o kreowaniu mody na naukę, o kształceniu młodych naukowców, o tym, jak przybliżyć społeczeństwu osiągnięcia nauki, a przede wszystkim, jak ważną rolę mogą i powinni spełniać dziennikarze naukowi. W nawiązaniu do ciągłej rywalizacji w nauce między Europą i Stanami Zjednoczonymi, na konferencji starano się pokazać przede wszystkim europejski wymiar nauki. Poza dziennikarzami, głównie z Europy Zachodniej, w spotkaniu wzięli udział laureaci Nobla, dyrektor CERN-u Carlo Rubia i Georges Charpak (ubiegłoroczny noblista) , pracownicy ministerstw, instytutów naukowych, fundacji europejskich, ci, którzy zajmują się promocją nauki.
Czy byli obecni ludzie nauki z Europy Wschodniej?
Przeważali dziennikarze. Naukowcy i dziennikarze z Rosji mówili o upadku prestiżu nauki. Nakłady popularnonaukowych czasopism w Rosji, jak np. "Nauka i Żyzn" spadły z kilku milionów do kilkunastu tysięcy, niektóre są wręcz skazane na zagładę. Także w innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta