Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobra osobiste po śmierci

17 grudnia 1993 | Prawo | JM

W związku z prawem autorskim

Dobra osobiste po śmierci

Projekt prawa autorskiego zawiera kilka unormowań dotyczących pośmiertnej ochrony dóbr osobistych twórcy. Przyjęta tam formuła jest w gruncie rzeczy tradycyjna, w nieznacznym stopniu odbiega od regulacji przyjętych w ustawie z 1952 r. Jednakże w jednej, pryncypialnej zresztą kwestii, stawia wręcz rewolucyjną kropkę nad "i". W art. 76 ust. 2 projektu stwierdza się bowiem, że "jeżeli twórca nie wyraził innej woli, po jego śmierci z powództwem o ochronę autorskich praw osobistych zmarłego może wystąpić małżonek, a w jego braku kolejno: zstępni, rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa".

W kolejnym ust. 3 dodano: "jeżeli twórca nie wyraził innej woli, osoby wymienione w ust. 2 są uprawnione w tej samej kolejności do wykonywania autorskich praw osobistych zmarłego twórcy"

(podkreśl. -- J. M. ). Regulacje te uzupełnia ust. 4, w którym przyjęto, że "jeżeli twórca nie wyraził innej woli, z powództwem, o którym mowa w ust. 2, może również wystąpić stowarzyszenie twórców, właściwe ze względu na rodzaj twórczości, lub organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, która zarządzała prawami autorskimi zmarłego twórcy"....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 143

Spis treści
Zamów abonament