Informacje
Informacje
Kto zbuntował Indian
We wtorek w południowomeksykańskim stanie Chiapas nadal dochodziło do starć zbuntowanych chłopów z Armii Wyzwolenia Narodowego im. Zapaty z wojskiem i policją. Z regionu, w którym toczyły się walki, docierały sprzeczne informacje na temat sytuacji i liczby ofiar.
Lokalne władze twierdziły, że rebelianci kontrolują tylko jedno miasto (Altamirano) , agencje pisały o czterech. Według oficjalnych danych od 1 stycznia w stanie Chiapas zginęło 86 osób, według prasy liczba ofiar przekroczyła już w poniedziałek 150.
Coraz wyraźniejsze stają się oskarżenia, że za zbuntowanymi chłopami kryją się jakieś siły dążące do wywołania niepokoju w spokojnym od 20 lat Meksyku. Nasuwa się podejrzenie, że chodzi o lewicowych partyzantów z Gwatemali, z którą graniczy Chiapas. Latynoamerykańskie granice nie są zbyt szczelne. Ludzie, broń, idee przenikają przez nie bez trudu. Podejrzenia te zdaje się potwierdzać fakt, że w szeregach samozwańczej Armii walczą nie tylko meksykańscy Indianie, ale także Gwatemalczycy i inni mieszkańcy Ameryki Środkowej, a nawet jeden albo dwóch Europejczyków.
W Gwatemali trwa od 32 lat wojna domowa. Siły rządowe walczą z lewicowymi ugrupowaniami partyzanckimi wchodzącymi w skład Gwatemalskiej Narodowej Jedności Rewolucyjnej aktywnie działającej w regionach graniczących z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta