Wygrali szybsi i zdecydowani
Transformacja w Europie Wschodniej
Wygrali szybsi i zdecydowani
Szybkość przemian jest warunkiem ocalenia gospodarki dla społeczeństwa, gdyż inaczej stare elity wydrenują z niej zbyt wiele zasobów -- to, zdaniem Andersa Aslunda ze sztokholmskiego Instytutu Gospodarek Wschodnioeuropejskich, jeden z podstawowych wniosków, jakie należy wyciągnąć po czterech latach transformacji w kierunku gospodarki kapitalistycznej w krajach postkomunistycznych. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że transformacja taka, wbrew wcześniejszym oczekiwaniom, jest możliwa. Zmiany muszą być jednak zdecydowane i szybkie, a stabilizacja makroekonomiczna uznana za priorytet.
W przemianach tych niektóre kraje byłego bloku socjalistycznego już odniosły sukces, w innych natomiast reformy poniosły klęskę. Dotyczy to głównie ośmiu krajów zniszczonych wojną, w których gospodarka załamała się. Polska z najwyższym w Europie wzrostem gospodarczym , ograniczoną inflacją i stabilizującyn się bezrobociem należy do krajów, które uzyskały największe rezultaty.
Najtrudniej z inflacją
Dominującym problemem okresu transformacji okazała się walka z inflacją. Dwa kraje, Jugosławia i Ukraina znajdują się w stanie hiperinflacji, a kilka innych jest na jej krawędzi. Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta