Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Również trudno uważać za ekstremistę Paola Cabrasa, 58-letniego redaktora naczelnego "Il Popolo", dziennika Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej. W listopadzie 1987 r. w swoim gabinecie w centrum Rzymu opracował spokojną i racjonalną analizę. Na początku stwierdził: "Niewielu ludzi kwestionowałoby to, że Fiat, by móc konkurować na rynku samochodowym, musi osiągnąć pewną wielkość. Jednakże jego połączona potęga przemysłowa, finansowa i bankowa stała się nadmierna. W polityce jego dominująca pozycja wobec partii i rządu, jego potężne siły nacisku. .. wszystko to zanieczyszcza proces polityczny. Polityka antytrustowa w istocie jest polityką reform. "
Co do Romitiego zaś : "Jego arogancja? To nie tylko Romiti jest arogancki. Taki jest cały Fiat. Ma zbyt wiele władzy. Fiat zajmuje się samochodami, przestrzenią kosmiczną, telekomunikacją, ubezpieczeniami, gazetami, magazynami, telewizją. .. Nie! Dziś konieczne jest ograniczenie tej potęgi. Nie jest to tylko problem rynku. Jest to problem demokracji. " Tu chrześcijański demokrata mówi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta