Rola jednostki wgospodarce
NIEMCY
Politycy przypisująsobie decydujący wpływ na koniunkturę
Rola jednostki wgospodarce
Kiedy wzrost koniunktury gospodarczej i spadek bezrobocia -- jak jest to wtej chwili w Niemczech -- przypadają na okres kampanii wyborczej, może to mieć dość osobliwe skutki. Zwłaszcza jeśli kampania wyborcza toczy się w sezonie ogórkowym, usypiającym rozsądek publiczności.
Socjaldemokratyczny kandydat na kanclerza, Gerhard Schröder, zinterpretował -- w sposób typowy dla sezonu -- najnowsze statystki wzrostu gospodarczego izwiększenia zatrudnienia oraz oświadczył, że jest to jego wzrost ijego koniunktura. Gospodarka zareagowała na perspektywę objęcia urzędu kanclerskiego przez Schrödera zwiększeniem obrotów, zysków iinwestycji oraz stworzeniem setek tysięcy nowych miejsc pracy. Przeciwnicy polityczni zkoalicji rządowej, jak również prasa, pokpiwają sobie ze Schrödera, stwierdzając, że dzięki niemu wyrosła też ozimina. Przypominają też program gospodarczy SPD, który zzapowiedzią cofnięcia wszystkich dotychczasowych reform ubezpieczeń socjalnych ipodwyższenia podatków mógł raczej wpłynąć odstraszająco ihamująco na gospodarkę.
Koniunktura -- napisał jeden zkomentatorów -- wzrosła nie dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta