Kłopoty z prawem miejscowym
ROZWAŻANIA
Adam Zieliński, rzecznik praw obywatelskich
Kłopoty z prawem miejscowym
Dokończenie 15
Tak jest też wustawie o samorządzie terytorialnym (u. s. t. ), która dotyczy szczebla gminnego, z tym tylko, że używa się w niej pojęcia "przepisy gminne". W rozumieniu konstytucyjnym są to także przepisy prawa miejscowego.
Nie jest przy tym jasne, czy zawarte w tych ustawach ogólne przepisy o nadzorze stosuje się także w postępowaniu przed NSA, oraz czy -- w związku z istnieniem odrębnych rozdziałów o prawie miejscowym -- ogólne przepisy dotyczące nadzoru mają zastosowanie także do kontroli legalności prawa miejscowego. W zawartych np. w u. s. t. iu. s. p. rozdziałach o aktach prawa miejscowego (przepisach gminnych) w ogóle jednak nie mówi się o możliwości kwestionowania tych aktów. W grę musi więc wchodzić odwołanie się do przepisów ogólnych o nadzorze i zaskarżaniu do NSA wszelkich uchwał organów samorządu powiatowego.
Na szczeblu gminnym i powiatowym organ nadzoru ma 30 dni od doręczenia wojewodzie uchwały organu samorządu na stwierdzenie jej nieważności. Po tym terminie musi zwrócić się do NSA. Inaczej jest na szczeblu województwa. Organ nadzoru może bowiem stwierdzić nieważność uchwały organu samorządu wojewódzkiego wciągu 30 dni od jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta