Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Recepta długowieczności

07 grudnia 1999 | Nauka i Technika | ZW

Niebawem stu lat może dożyć większość ludzi

Recepta długowieczności

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

Nigdy jeszcze nie było na świecie tak dużo ludzi w wieku 80, 90, a nawet 100 lat. W Polsce jest już prawie 2 tys. stulatków, a ich liczba stale się powiększa - podobnie jak w innych krajach. Najważniejsze, że coraz więcej osób nie tylko dożywa sędziwego wieku, ale cieszy się też dość dobrym zdrowiem.

Niedawno Jan Skłodowski ze wsi Piekuty-Urbany w województwie podlaskim skończył 116 lat. W każdym razie wskazują na to dane Urzędu Stanu Cywilnego w Nowych Piekutach, bo nie wszystkie daty urodzenia tak długowiecznych ludzi osób są wiarygodne (podejrzewa się, że w czasie wojen w niektórych dokumentach mogły wystąpić przekłamania). Nie ma jednak wątpliwości, że przybywa ludzi w wieku emerytalnym: w 2000 roku w wieku 60 lat i więcej będzie w Polsce 6,4 mln osób - 16,4 proc. społeczeństwa. W 2020 roku ich liczba wzrośnie do 22 proc.

Stulecie stulatków

Przeciętna długość życia do tego stopnia wydłuża się we wszystkich krajach uprzemysłowionych, że sędziwy wiek, w dodatku w dobrej kondycji, przestaje być wyłącznie darem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1873

Spis treści
Zamów abonament