Kopia jak oryginał
Technika wspiera konserwatorów i miłośników sztuki
Kopia jak oryginał
Przedstawiciele firm produkujących drukarki komputerowe przekonują nas, że dostępne na rynku urządzenia tworzą reprodukcje o jakości fotograficznej. Mimo że w rzeczywistości zwykłym kolorowym drukarkom do konwencjonalnych zdjęć jeszcze daleko, to nowoczesne technologie obróbki obrazów z powodzeniem wykorzystywane są przez specjalistów do konserwacji dzieł sztuki.
Zdjęcie wydrukowane z aparatu cyfrowego od konwencjonalnej fotografii odróżnić można na pierwszy rzut oka. Jednak okazuje się, że przy nakładzie odpowiednio dużych sił i środków finansowych można wykonywać cyfrowe kopie z jakością bardzo zbliżoną do oryginałów.
Atramentowe reprodukcje
Największy producent drukarek komputerowych - Hewlett-Packard zaangażował się we współpracę z londyńską National Gallery, która chce stworzyć reprodukcje najsłynniejszych obrazów. Pomysł zrodził się jeszcze w 1985 roku. Naukowcy - dr Kirk Martinez i dr John Cuppit chcieli wykorzystać cyfrowy aparat fotograficzny do archiwizacji obrazów w National Gallery. Dostępne wtedy urządzenia nie dysponowały jednak wystarczająco dużą rozdzielczością i jakością odwzorowania kolorów - czyli tym, co decyduje o wierności kopii. Dopiero...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta