Kapitał dobrej reputacji
Kapitał dobrej reputacji
STANISŁAW GOMUŁKA
Po kilku kwartałach bardzo wolnego wzrostu gospodarczego, a w przemyśle i budownictwie wręcz recesji podstawowym celem polityki gospodarczej nowego rządu będzie zapewne przywrócenie Polsce szybkiego wzrostu, tak aby przynajmniej zatrzymać dalszy wzrost (bardzo już dużego) bezrobocia, a z czasem zacząć je zmniejszać. Realizacji tego celu powinny być podporządkowane zarówno reformy wewnętrzne, w tym w sferze finansów publicznych i rynku pracy, jak i negocjacje dotyczące wejścia Polski do europejskich struktur gospodarczych: Unii Europejskiej i europejskiej unii monetarnej. Jednakże całkowite usunięcie groźby kryzysu finansów publicznych jest warunkiem powodzenia we wszystkich innych dziedzinach, musi więc mieć absolutny priorytet w 2002 roku.
Jak do tego doszło?
Chociaż obecnie najważniejsze jest szybkie przygotowanie pakietu ustaw okołobudżetowych, czyli swego rodzaju pakietu antykryzysowego, to pouczające jest przyjrzenie się nieco bliżej źródłom powstałego problemu, danie odpowiedzi na pytanie, jak do tego doszło?
Tej kwestii sporo uwagi poświęcił ostatnio Jarosław Bauc (rozmowa "Rzeczpospolitej", 7 września). Jego wyjaśnienia są jednak po części wewnętrznie sprzeczne. Bo z jednej strony mówi, iż klasa polityczna nie powinna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta