Patologia w eterze
Stanowisko prokuratora generalnego
Patologia w eterze
O d kilku tygodni poważny niepokój opinii publicznej budzi sposób realizacji postanowień ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U . z 1993 r. nr 7, poz. 34) w zakresie dotyczącym rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych na podstawie koncesji.
Zaniepokojenie to podzielił minister sprawiedliwości-prokurator generalny. W piśmie z 25 czerwca 1993 r. (nr PR I 900/ 7/ 93) skierowanym do prezesa Rady Ministrów, a w odpisie przedstawionym Panu Prezydentowi i przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zwrócił uwagę na faktyczne i prawne konsekwencje dostrzeżonych nieprawidłowości we w prowadzaniu tej ustawy.
Polegały one zasadniczo na tym, że po wejściu w życie ustawy, tj. po 1 marca 1993 r. , nie podjęto działań umożliwiających zainteresowanym podmiotom zachowanie zgodne z prawem, w szczególności stwarzających im w arunki i możliwości ubiegania się o koncesję w trybie przewidzianym w rozdziale 5 ustawy. W rezultacie od 1 marca br. kilkudziesięciu nadawców rozpowszechnia programy radiowe lub telewizyjne z oczywistym naruszeniem ustawy.
O d strony prawnej rodzi to poważne następstwa, 1 lipca 1993 r. w chodzi bowiem w życie art. 52 ust. 1 i 2 ustawy, zgodnie z którym popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta