Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Starszy pracownik poszukiwany

31 stycznia 2011 | Ekonomia | Anita Błaszczak
O tym jak  uzyskać wzrost zatrudnienia  osób w wieku  45 plus, rozmawiali eksperci  podczas debaty zorganizowanej przez Polską  Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w siedzibie redakcji „Rz”.
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
O tym jak uzyskać wzrost zatrudnienia osób w wieku 45 plus, rozmawiali eksperci podczas debaty zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w siedzibie redakcji „Rz”.
źródło: Archiwum

Chcąc dłużej utrzymać Polaków na rynku pracy, trzeba zadbać o świadomość dzisiejszych 40-, a nawet 30-latków

Wraz ze starzeniem się polskiego społeczeństwa rezerwy kadrowe firm zaczną się kurczyć. Częściej więc będą musiały sięgać po dojrzałych pracowników. O tym, jakich potrzebujemy rozwiązań, by uzyskać wzrost zatrudnienia osób w wieku 45 plus, rozmawiali eksperci podczas dyskusji zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w redakcji „Rzeczpospolitej”.

– Możemy tworzyć zachęty do posiadania większej liczby dzieci, ale to nie rozwiąże problemu braków kadrowych w perspektywie dziesięciu lat. Trzeba więc uruchomić niewykorzystane zasoby: dojrzałych pracowników i kobiety – podkreślała Elwira Gross-Gołacka, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, które w ramach przyjętego w 2008 roku programu „Solidarność pokoleń” przeprowadzi w tym roku kampanię społeczną promującą aktywność zawodową dojrzałych osób. Kampania ma pomóc osiągnąć strategiczny cel programu, czyli 50-proc. wskaźnik zatrudnienia w grupie osób 55 – 64 lata w 2020 roku.

Zachęty dla firm

Na razie statystyczny Polak znacznie wcześniej niż pracownicy w innych krajach UE rezygnuje z aktywności zawodowej. Po części jest to skutek dyskryminacji starszych pracowników na rynku pracy, choć coraz częściej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8840

Spis treści
Zamów abonament