Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd polubowny pomoże zawrzeć ugodę lub ostatecznie rozstrzygnie spór

15 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Jeżeli przedsiębiorca nie zgadza się z opinią swojego kontrahenta, pozostaje poddanie tego konfliktu pod rozstrzygnięcie sądowi. Warto pamiętać, że nie musi to być sąd państwowy

To, że może dochodzić do sporów między przedsiębiorcami a konsumentami korzystającymi z ich produktów lub usług, jest oczywiste. Konsumenci skarżą się nieraz na niewłaściwą jakość takich produktów lub usług, przedsiębiorcy mają prawo zarzucać niewłaściwe użytkowanie lub wygórowane wyobrażenia o ich funkcjach. Trudno z góry przesądzić, która ze stron ma rację.

Zdarzają się zarówno firmy, które po prostu oszukują swoich klientów, jak i różnego rodzaju naciągacze, którzy próbują wyłudzić np. odszkodowanie.

Pomijając te skrajne sytuacje, w wielu przypadkach rzeczywiście nie da się z łatwością ustalić, czy rację ma konsument, czy przedsiębiorca. Jeżeli strony nie mogą dojść do porozumienia w wyniku samodzielnych uzgodnień i negocjacji, pozostaje im tylko oddać sprawę do sądu. Oczywiście może to być właściwy sąd państwowy. Jednak istnieje też inna sposobność, konflikt może rozstrzygnąć stały polubowny sąd konsumencki.

W całej Polsce

Stałe polubowne sądy konsumenckie (SPSK) są tworzone i działają na podstawie przepisów ustawy o Inspekcji Handlowej (DzU z 2009 r. nr 151, poz. 1219 ze zm.). Zgodnie z jej art. 37 są tworzone na podstawie umów zawartych przez wojewódzkich inspektorów z organizacjami pozarządowymi reprezentującymi konsumentów lub przedsiębiorców oraz innymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8853

Spis treści
Zamów abonament