Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Francuzi na Westerplatte

13 sierpnia 2011 | Bitwy i wyprawy morskie | Krzysztof Masłoń
Oblężenie Gdańska 1734 r. – fragment obrazu, który powstał zapewne rok później w Norymberdze
źródło: Wikipedia
Oblężenie Gdańska 1734 r. – fragment obrazu, który powstał zapewne rok później w Norymberdze

Stanisława Leszczyńskiego (1677 – 1766), syna wojewody poznańskiego dwukrotnie (w 1704 i 1733 roku) wybieranego na króla polskiego, rozmaicie oceniają historycy.

W życiu tego monarchy znalazł się pewien epizod morski mający miejsce w trakcie polskiej wojny sukcesyjnej lat 1733 – 1735. Wyzionął właśnie ducha August II i oto Leszczyński tułający się dotąd po Europie stał się nagle kandydatem numer jeden do polskiej korony. Tym bardziej że szlachta miała dość rządów saskich i niechętnym okiem spoglądała na zabiegi syna zmarłego władcy, elektora saskiego Fryderyka Augusta. Leszczyński zaś miał poparcie Francji jako od lat ośmiu teść francuskiego króla Ludwika XV. Trzeba było jednak teścia wygodnie żyjącego w zamku Chambord nad Loarą przetransportować do Polski. „Najbardziej oczywistą wydawała się droga morska – pisał Paweł Piotr Wieczorkiewicz w »Historii wojen polskich« (Puls, Londyn 1995). – Leszczyński w sierpniu 1733 roku zaokrętował się oficjalnie w Breście na pokład jednego z 9 liniowców dywizjonu wiceadmirała de La Luzerne, który stanowić miał jego honorową eskortę. Trasa podróży wiodła przez Kopenhagę do Gdańska. Dopiero w duńskiej stolicy wyszło na jaw, iż cała wyprawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9004

Spis treści
Zamów abonament