Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak troski o zakład uzasadnia dyscyplinarkę podwładnego

07 września 2011 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Pracownik musi dbać o dobro firmy. Jeśli narusza ten obowiązek, pracodawcy wolno rozwiązać z nim umowę o pracę. Ciężkie uchybienie temu wymogowi może prowadzić nawet do rozstania

Dobro zakładu pracy obejmuje jego istnienie, rozwój oraz sprawne funkcjonowanie. Dlatego jednym z podstawowych obowiązków pracowników jest dbałość o nie. Wprost wyraża go art. 100 § 2 pkt 4 k.p. Obejmuje to powinność dbania o mienie firmy oraz jej wartości niematerialne (np. uznaną markę, dobre imię czy renomę na rynku).

Podjęcie działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy jest działaniem sprzecznym z  wymogiem dbania o dobro firmy. Uzasadnia to wypowiedzenie angażu na czas nieokreślony zarówno wtedy, gdy pracownik prowadzi ją wbrew umowie o zakazie konkurencji (zawartej na podstawie art. 1011 § 1 k.p.), jak i gdy takiego kontraktu strony nie zawarły (wyrok SN z 1 lipca 1998, I PKN  218/98).

Ponadto w razie uznania, że dokonane przez pracownika naruszenie obowiązku dbania o dobro zakładu nastąpiło z winy umyślnej lub rażącego jego niedbalstwa, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Wskazywał na to też SN w wyroku z 3 marca 2005 (I PK  263/04).

Stwierdził, że prowadzenie działalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9024

Spis treści
Zamów abonament