Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy z innego świata

04 października 1996 | Kraj | RB

Od 2 lipca w dawnym gospodarstwie PGR w Niemstowie koło Lubina mieszka rodzina Brodowskich z Kazachstanu. Jest to pierwszy przykład, gdy lokalne władze i Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" podjęły próbę połączenia repatriacji Polaków ze Wschodu z zagospodarowaniem majątku dawnego PGR.

Polacy z innego świata

-- To jest eksperyment na skalę kraju. Jeśli się powiedzie, będzie miał wielu ojców. Jak nie wyjdzie, zostanę osieroconym ojcem porażki -- mówi Szymon Kanigowski, rzecznik praw mieszkańców w Urzędzie Miejskim w Lubinie. Do niego zwróciła się o pomoc Halina Brodowska z Kazachstanu, która przyjechała do Lubina na zaproszenie krewnych, zdecydowała się nie wracać i postanowiła sprowadzić do Polski swą liczną rodzinę. Wcześniej na przyjęcie Polaków ze Wschodu zdecydowały się inne gminy w Polsce, np. Reszel, mazurska gmina, o której wiele z tej okazji pisano. Żadna gmina nie zdecydowała się jednak dotąd na przyjęcie rodziny liczącej 54 osoby. O połączeniu repatriacji z zagospodarowaniem dawnego PGR pomyślano chcąc wykorzystać zawodowe umiejętności repatriantów, którzy przez całe życie pracowali w kołchozie.

-- Na początku wszyscy byli przeciwni eksperymentowi o takich rozmiarach -- przypomina Szymon Kanigowski opowiadając, jak krok po kroku zjednywał sojuszników w lubińskich gminach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 877

Spis treści
Zamów abonament