Niezniszczalna

10 października 1996 | Sport | MC

Kolarskie mistrzostwa świata w Lugano: jedenasty tytuł Jeannie Longo

Jeannie Longo-Ciprelli wygrała w Lugano pierwszą konkurencję kolarskich mistrzostw świata, jazdę indywidualną na czas kobiet. To już jedenasty mistrzowski tytuł 37-letniej Francuzki w jej przebogatej karierze. Najszybszy w jeździe na czas młodzieżowców do 23 lat był Włoch Luca Sironi. Polacy, Krzysztof Ciesielski i Tomasz Streich, zajęli 23. i 33. miejsce. Kolejnym faworytem wycofanym ze startu w kategorii elite jest Amerykanin Lance Armstrong, u którego stwierdzono chorobę nowotworową.

Longo przyjechała do Lugano bronić dwóch tytułów zdobytych przed rokiem na szosie w Bogocie: w wyścigu na czas i ze startu wspólnego. Podczas igrzysk w Atlancie wygrała wyścig szosowy, ale po kilku dniach w czasówce nieoczekiwanie pokonała ją Rosjanka Zulfia Zabirowa. Pod koniec września na torze w Stuttgarcie nie udała się Francuzce próba bicia rekordu świata w jeździe godzinnej. Do rezultatu Brytyjki Ivonne McGregor (47, 411 km) zabrakło 904 metrów. W tych faktach upatrywano końca ery niezniszczalnej Longo, która w trakcie osiemnastoletniej kariery zdobyła 29 tytułów mistrzyni Francji, 12 razy wygrywała...