Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uznanie, które jestwyzwaniem

10 października 1996 | Gazeta | JA

W Akcji Wyborczej "Solidarność" do rozwiązania pozostają, bagatela, kwestie przywództwa, programu i sojuszy

Uznanie, które jestwyzwaniem

Janusz A. Majcherek

Akcja Wyborcza "Solidarność" wspięła się na szczyty rankingów społecznego poparcia w ciągu zaledwie kilku miesięcy od powołania jej przez grupę wielu, lecz z osobna niewiele znaczących środowisk politycznych, zanim jeszcze zdołały one uzgodnić program, wyłonić przywódców i określić przyszłych sojuszników. Aprobata i zaufanie do tej formacji zostały jej więc okazane na kredyt, w nagrodę za jedność. Aby tę wysoką pozycję utrzymać, Akcja będzie musiała ten kredyt zaufania spłacić, a do tego niezbędne jest określenie konkretnego kształtu tej jedności.

Sprawa przywództwa

Sprawa przywództwa zawsze miała kluczowe znaczenie dla kondycji ugrupowań postsolidarnościowych, bo w powszechnym przekonaniu to właśnie animozje między poszczególnymi ich liderami i kandydatami na liderów uniemożliwiały łączenie sił i powstawanie zintegrowanych formacji politycznych. W przypadku Akcji Wyborczej "Solidarność" problem nie polega na nadmiarze pretendentów do przywództwa i na braku niekontrowersyjnych kryteriów jego wyłaniania, lecz na kwalifikacjach niekwestionowanego lidera.

Marian...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 882

Spis treści
Zamów abonament