Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepełny etat zamiast urlopu wychowawczego

05 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Magdalena Klimczak-Nowacka

Pracownik, który obniżył czas pracy, żeby pogodzić obowiązki służbowe z opieką nad dzieckiem, może wcześniej wrócić do pełnego ich wykonywania, gdy zgodzi się na to szef

Pracownikowi zatrudnionemu co najmniej sześć miesięcy (wliczając poprzednie okresy zatrudnienia) przysługuje prawo do urlopu wychowawczego w  wymiarze do trzech lat. Nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. Tak stanowi art. 186 § 1 k.p.

Pracownik uprawniony do  urlopu wychowawczego, który nie chce rezygnować z bieżącego dochodu, ale zwiększyć czas przeznaczony na opiekę nad dzieckiem, ma alternatywne uprawnienie. Może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa etatu w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego (art. 1867 § 1 k.p.).

Wiąże pracodawcę

Taki wniosek powinien zawierać okres (przedział czasu), w którym podwładny zamierza wykonywać pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy, a także określać wielkość tego obniżenia. Nie może to być mniej niż połowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9098

Wydanie: 9098

Spis treści
Zamów abonament