Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opieszałość ZUS utrudnia pożegnanie chorego pracownika

09 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Decyzje o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego organ rentowy wydaje z opóźnieniem. Dlatego pracodawca nie wie, czy pracownikowi może wręczyć wymówienie, gdy jeszcze nie ma stanowiska w sprawie dalszego leczenia

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zakazuje tego art. 41 k.p.

Pożegnanie w chorobie

Okres usprawiedliwionej nieobecności to rzecz jasna czas, kiedy podwładny przebywa na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby. Pracodawca nie musi jednak bez końca czekać na powrót pracownika do pełnej dyspozycji. Gdy choroba trwa  długo, może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 53 § 1 k.p. pracodawcy wolno to zrobić, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż:

• trzy miesiące – gdy był zatrudniony u tego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy,

• łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy był zatrudniony u tego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

O ile pierwszy przypadek nie stwarza problemów, drugi już tak. Świadczenie rehabilitacyjne przyznaje ZUS, a ten zazwyczaj nie jest w stanie wydać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9126

Wydanie: 9126

Spis treści
Zamów abonament