Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedawnienie długu nie oznacza, że nie może być uznany za koszt

14 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Sebarstian Konicz

Upływ terminu przedawnienia wierzytelności bankowej, której nieściągalność jest udokumentowana lub uprawdopodobniona, nie wpływa na możliwość zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodów

Tak orzekł WSA w Warszawie 24 stycznia 2012 r. (III SA/WA 1048/11).

W przypadku niespłacania przez dłużników wierzytelności z tytułu udzielonych kredytów oraz spełnienia jednej z przesłanek uprawdopodobnienia nieściągalności wymienionych w art. 16 ust. 2a ustawy o CIT bank, zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 38b ustawy o CIT, zalicza odpowiednią wartość odpisów na te wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów (w roku odpisania wierzytelności jako nieściągalnej).

We wniosku o interpretację przepisów podatkowych pytał, czy ma do tego prawo, pomimo że wcześniej upłynął termin przedawnienia, lecz dłużnik nie podniósł prawnie skutecznego zarzutu przedawnienia roszczenia.

W opinii banku, sam upływ terminu przedawnienia roszczenia, w sytuacji gdy dłużnik nie podnosi skutecznego prawnie zarzutu przedawnienia, nie powinien wpływać na prawo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9157

Wydanie: 9157

Spis treści
Zamów abonament