Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy przedsiębiorcy mogą się umawiać

14 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Zawieranie porozumień ograniczających konkurencję jest generalnie zakazane. Jednak od tej zasady są wyjątki

Ustalanie obowiązujących w sprzedaży detalicznej lub hurtowej cen, warunków zakupu lub sprzedaży towarów, ograniczanie lub kontrolowanie produkcji. To przykłady porozumień, które są czasem zawierane przez niezależne firmy, np. przez producenta i dystrybutorów jego produktów. A wszystko po to, aby zapewnić sobie lepszą pozycję na rynku, osiągać większe zyski, nie konkurować na marże.

Takie działanie może przynosić szkody zarówno konsumentom, jak i firmom konkurencyjnym, które w porozumieniu nie uczestniczą. Jeżeli celem lub skutkiem takiego porozumienia jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym, jest one zakazane. Stanowią o tym przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 ze zm.).

Ich celem jest zapewnienie, aby na rynku panowały równe i uczciwe warunki konkurencji. Artykuł 6, który traktuje o zakazie zawierania tego typu umów, wymienia więcej przykładów takich działań. Nie tylko te wymienione na początku. Warto więc je poznać.

Brzmienie przepisu

Zgodnie z wymienionym artykułem zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym, polegające w szczególności na:

- ustalaniu, bezpośrednio lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9157

Wydanie: 9157

Spis treści
Zamów abonament