Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Abonamenty medyczne trzeba wykazać, ale w jakiej wysokości

14 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Konrad Piłat

Po drugiej uchwale NSA w sprawie abonamentów medycznych nie ma już wątpliwości, że firmy, które wykupują je dla pracowników, powinny dodawać do ich przychodu odpowiednią kwotę

Sporządzenie PIT-11 to ostatni moment, aby sprawdzić, czy została ona prawidłowo obliczona i czy płatnik pobrał i odprowadził zaliczki w odpowiedniej wysokości.

Istotne postanowienia kodeksu

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie cała wartość abonamentu jest przychodem. Nie jest nim kwota zapłacona przez firmę za świadczenia z zakresu:

- medycyny pracy (obejmuje ona m.in. badania okresowe),

- profilaktyki zdrowotnej związanej z wykonywaną pracą.

Potwierdza to m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 lutego 2011 r. (ILPB1/415-1282/10-4/AGr). Pytanie zadała firma, która zamierza objąć pracowników opieką medyczną oferowaną przez prywatną przychodnię.

Zaoferowała pakiety usług obejmujące następujące grupy świadczeń medycznych: medycynę pracy, profilaktykę zdrowotną związaną z wykonywaną pracą, usługi medyczne indywidualne dla pracownika oraz pakiet medyczny dla rodziny pracownika.

Izba skarbowa zgodziła się, że tylko dwie ostatnie grupy są opodatkowane. Wynika to kodeksu pracy. Jego art. 229 § 6 mówi, że wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.

Izba skarbowa potwierdza, że „Wartość świadczeń medycznych, do których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9157

Wydanie: 9157

Spis treści
Zamów abonament