Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak pozyskać niezbędny kapitał z emisji obligacji

14 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Grzegorz Byszewski
źródło: Rzeczpospolita

Oferta publiczna wymaga sporządzenia prospektu emisyjnego, zatwierdzenia go przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz przekazania odpowiednich informacji do publicznej wiadomości w dzienniku ogólnopolskim

Każde przedsiębiorstwo do rozwoju czy przeprowadzenia nowych inwestycji potrzebuje kapitału. Jednocześnie niewiele z nich posiada go dostatecznie dużo. Wtedy pozostaje poszukać relatywnie taniego i dostępnego kapitału obcego.

Istnieje wiele wyspecjalizowanych instytucji, które mogą przyjść z ofertą pomocy przedsiębiorcom. Oczywiście w zależności od sytuacji finansowanej, skali firmy i jej wiarygodności finansowej pozostają różne możliwości pozyskania środków finansowych  –  kredyt inwestycyjny, wejście na giełdę czy emisja obligacji.

W przypadku decyzji o emisji obligacji zebranie kapitału jest łatwiejsze na rozwiniętych rynkach, gdzie istnieje platforma kupna i sprzedaży, a obligacje są instrumentem relatywnie płynnym.

W Polsce w 2009 r. został utworzony przez Giełdę Papierów Wartościowych rynek obrotu dłużnymi instrumentami finansowymi CATALYST. Przyczyniło się to do rozwoju rynku obligacji i zwiększyło zainteresowanie przedsiębiorstw tym sposobem pozyskiwania kapitału. Zasady emisji, zbywania i wykupu obligacji reguluje ustawa z  29 czerwca 1995 r. o obligacjach.

Kto ma prawo

Prawo do emisji obligacji mają podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które posiadają osobowość prawną, oraz spółki komandytowo-akcyjne. Oprócz tego prawo takie mają także spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe wraz z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9157

Wydanie: 9157

Spis treści
Zamów abonament