Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiele lat pracy na cudzym stołku, a stałego związania nie będzie

20 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Nawet kilkakrotnie wolno powtarzać umowy na zastępstwo. Nie działa tu zasada, że trzeci angaż terminowy z mocy prawa staje się tym na czas nieokreślony. Potwierdził to Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Nie ulega wątpliwości, że umowa o pracę na czas nieokreślony ma charakter podstawowy. Inne angaże pracodawca powinien stosować tylko wtedy, gdy znalazł się w uzasadnionej sytuacji. Taką jest m.in. usprawiedliwiona nieobecność pracownika. Jeśli trwa długo, trzeba go kimś zastąpić. W tym celu szef może zatrudnić inną osobę na umowę o pracę na czas określony, obejmujący miesiące czy lata tej absencji.

Jakie warunki

Umowa na zastępstwo zawiera termin zakończenia stosunku pracy poprzez podanie daty, do której ma trwać. Dopuszczalne jest też wskazanie przyczyny zawarcia tego kontraktu, np. na czas urlopu bezpłatnego zastępowanej osoby. Gdy zatem taki angaż nie określa precyzyjnie daty jego wygaśnięcia, pracownik nie ma pewności, ile będzie trwał.

Dodatkowo, zgodnie z art. 331 k.p. okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony w okolicznościach, o których mówi art. 25 § 1 k.p. zdanie drugie (umowa na zastępstwo), wynosi trzy dni robocze.

Trzeci angaż

Na podstawie art. 251 § 1 k.p. zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem takiej na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły angaże na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej nie przekroczyła miesiąca.

Ponadto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9162

Wydanie: 9162

Spis treści
Zamów abonament