Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudne pytania, jeszcze trudniejsza odpowiedź związku zawodowego

14 marca 2012 | Prawo i praktyka | Joanna Jasiewicz

Nawet jeśli związek nie udzieli szefowi informacji, kto korzysta z jego obrony, uzasadniając to ochroną danych osobowych, ten musi zawiadomić organizację o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę

Jeśli pracodawca chce rozstać się z zatrudnionym na czas nieokreślony, zanim złoży mu oświadczenie o wypowiedzeniu takiej umowy, musi zawiadomić na piśmie reprezentujący go zakładowy związek zawodowy. W nim podaje przyczynę uzasadniającą rozstanie.

Taki obowiązek nakłada na pracodawcę art. 38 § 1 k.p. Organizacja reprezentująca pracownika czy tego niezrzeszonego, który zwrócił się do związku o ochronę jego praw, może w ciągu pięciu dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy swoje umotywowane zastrzeżenia do tego pomysłu.

Wiedza ogólna czy szczegółowa

Złożenie zawiadomienia to jednak następstwo ustalenia, czy dany pracownik jest zrzeszony, czy objęty ochroną związku. Zgodnie bowiem z ustawą z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o zz) w indywidualnych sprawach ze stosunku pracy, w których prawo zobowiązuje pracodawcę do współdziałania z zakładową organizacją związkową, musi on zwrócić się do niej o informację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9182

Wydanie: 9182

Spis treści
Zamów abonament