Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki posiadania akcji w polskiej spółce osobowej

11 maja 2012 | Prawo i praktyka | Stanisław Gordziałkowski
źródło: Rzeczpospolita

Czy zagraniczny akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej powinien zapłacić w naszym kraju podatek dochodowy od uzyskanej z niej dywidendy? Odpowiedź na to pytanie budzi kontrowersje

Ich powodem jest rozbieżna interpretacja postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Postanowienia umowne

Zgodnie z podatkową zasadą terytorialności, wyrażoną m.in. w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) podatnicy niemający siedziby lub zarządu na terytorium Polski podlegają opodatkowaniu od dochodów, które osiągnęli w naszym kraju.

Na tej podstawie akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej (SKA) niebędący polskim rezydentem podatkowym, jak również każdy inny zagraniczny wspólnik polskiej spółki osobowej podlega opodatkowaniu w Polsce od dochodów osiągniętych za pośrednictwem takiej spółki.

Tę zasadę stosuje się jednak z zastrzeżeniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W umowach tych jednak, podobnie jak w polskich przepisach podatkowych, brak jest postanowień szczególnych odnoszących się do przychodów akcjonariusza z tytułu udziału w SKA. Nie powinno przy tym budzić wątpliwości, że do opodatkowania tych przychodów nie mają zastosowania postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania regulujące zasady opodatkowania dywidendy (znajdujące się w art. 10 modelowej konwencji OECD).

Przez dywidendę umowy oparte na tej konwencji rozumieją bowiem „dochód z udziałów (akcji) lub innych praw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9229

Wydanie: 9229

Spis treści
Zamów abonament